Saturday, January 27, 2007

Vybavení koupelny II

Nedávno jsem někde zaslechl odborníka vykládat, že mít koupelnu vykachličkovanou je velice nehygienické, protože ve spárách mezi dlaždicemi se drží kde co. Nu, upřímně, opravdu vyčistit kachličky není až tak snadné, ale že by byla situace tak otřesná se mi nezdá. Ono koneckonců, proč by se jinak kachličkovaly laboratoře? Kdyby (podle toho jak to dotyčný líčil) ze spár mezi dlaždicemi rostla plíseň a bakterie, tak by je tam asi neměli. Pravdou ale je, že ve vlhkém prostředí koupelny by opravdu mezi těmi dlaždicemi mohlo růst cokoliv. Jenže ale jen u humusákových, kteří si do koupelny zajdou osprchovat pozadí, ale samu koupelnu neudržují a neumyjí. Což snad nikdo z vás neni ne?

Saturday, January 20, 2007

Vybavení bytu: Koupelna I

Ať již umístěná kdekoliv, koupelna by měla obsahovat: dostatečné množství poliček, skřínek atd na kosmetické či koupelové potřeby. zaručeně nezapomínejte na umístění potřeb k čištění zubů, ať již kelímků, past, kartáčků a případně ústních vod a podobně. Také je velice důležité mít v koupelně topení, ač se to často zdá nepodstatné. Ale pokud člověk vyleze z vany nebo sprchového kouta do studeného vzduchu, nastydne se ani neví jak. Ani není nutné trvalé vytápění. A že jsem viděl mnoho koupelen a/nebo záchodů vyčnívajících z domu v samostatném výstupku, bez topení. Zcela stačí přímotop, teplovzdušná kostka, olejový radiátor nebo tak něco, puštěné třeba půl hodiny před koupáním, akorát v případě elektrického spotřebiče je potřeba myslet na to, že bude ve vlhkém prostředí, a mít patřičně jištěné zásuvky. Ony koneckonců mají být co nejlépe kryté i tak, jako by nebylo málo smrtelných úrazů proudem v koupelnách, když si šikula hodil do vany vysoušeč vlasů nebo holicí strojek. Nejrozumnějším zabezpečením je mít v koupelně co nejméně el spotřebičů, co nejlépe jištěných, umístěných pokudmožno někde nahoře, kde nehrozí, že na ně nalijete, a v případě třeba právě holících strojků nemůže uškodit ít je třeba na 12V napájení, a trafo nechat umístěné mimo koupelnu. Krom toho nemůže škodit celou místnost buď vykachličkovat, nebo nechat natřít vodovzdorným nátěrem, aby se dala jedoduše udržovat čistá. Kachličková podlaha je v koupelně prakticky nutnost. A nějaké rohože nebo koberečky, aby se člověk po vykoupání na studené a kluzké kachličkové podlaze nepřizabil.

Thursday, January 18, 2007

Všeho s mírou

říká se, a pokud jde o vzhled, paltí to nepochybně dvojnásob. Pokud tedy nechcete, aby vaše celé bydlení vypadalo jako pěstí přes oko. Každou změnu, každou úpravu si předem dobře promyslete. COž o to, změna nábytku je poměrně ještě nenáročná, ale zjistit až dodatečně, že ten odstín, kterým jste si nechali vymalovat půl bytu, co se vám tak líbil vypadá ve spojení s třeba kobercem otřesně, to už je problém. Snad nikdo by neplatil okamžitě druhé malování, a tak by se musel člověk dívat řekněme rok nebo dva, na něco fuj. A tak je tomu se vším, hlavně pozor na změny, jež nejdou vrátit zpět. (jiné topení, jiná podlaha, jiný záchod/umyvadlo/vana, jiná kachličky atd. Abyste potom nelitovali, že jste chtěli být moderní, a nevzpomínali s láskou na to původní.

Sunday, January 14, 2007

Styl

To jak celkově zařídit byt je povoláním bytovécho architekta, nicméně má to háček: On to zařídí podle svého vkusu, což může jiným lidem připadat divné nebo až hnusné. Zdaleka totiž neplatí hlášky, že jen nové je hezké, nebo naopak, že vše staré bude vypadat dobře. Záleží v první řadě na vašem vkusu, a pak také (a to docela dost) na celkových dispozicích bytu. Řekněme to takhle: vše začíná od podlahy, a nejde o Přemka. Někde prostě vypadá dobře linoleum nebo koberec, jinde třeba naopak laminátová podlaha simulující dřevo či dřevěné parkety. Barvu jak podlahy tak i nábytku bývá časté založit na kontrastu, světlejší a tamvší. Obecně řečeno, je vhodnější světlý nábytek do tmavé místnosti a naopak, při použití příliš tmavého nábytku v místnosti tmavé vzniká noc. Také není nikdy na škodu přemýšlet předem o budoucí údržbě. Zařízení samý volánek, samá krajka může sice vypadat krásně, ale upřímně řečeno: Budete mít čas to prát a čistit?

Sunday, January 07, 2007

Světlo a tma

Žárovka není zdroj světla, ale pohlcovač tmy, tolik jedna veselá fyzikální teorie. Ale faktem je, že světlo je lidem třeba, a tak než se někam nastěhujete tak si zkuste představit jak ten byt vypadá i při stmívání nebo naopak ráno. Například já bych osobně nemusel ložnici obrácenou přímo na východ, aby mi svítilo slunce při svém východu do obličeje. Zato naopak, Obývací pokoj či případně pracovnu je asi vhodné mít natočené tak, aby do nich padalo co nejvíce světla. Oproti tomu, technické zázemí (koupelna, záchod, komora na krámy, spíž a třebas i předsíň) jsou na slunečním světle nezávislé, je prakticky jedno, jestli mají vlastní okna, nebo jestli si v nich musíte svítit elektřinou. Právě že se v těchto místnostech asi nepohybujete trvale, takže je to vcelku jedno. (Pravda, okno se v koupelně či na hajzlíku hodí, ale z důvodů větrání, ne osvětlení.) A vůbec, čím svítíte? Na toto téma by asi neuškodil nějaký další článeček, no pokusím se.